Konferencja Redaktorów Czasopism Akademickich i Portali Uczelnianych\
W dniach 13–16 września 2023 w Świnoujściu oraz Ystad, Lund i Malmö (Szwecja) miała miejsce jubileuszowa ogólnopolska XXX Konferencja Redaktorów Czasopism Akademickich i Portali Uczelnianych. Organizatorem tegorocznej konferencji była Politechnika Morska w Szczecinie, a partnerem wydarzenia firma Polferries. Tematem przewodnim spotkania były wyzwania dla wydawców akademickich w świetle transformacji cyfrowej. Konferencja, jak co roku, składała się z części wykładowo-warsztatowej oraz paneli dyskusyjnych i wizyt studyjnych. Pośród prelegentów znalazły się prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) z wykładem „Nowe, nowsze, najnowsze. O zmianach we współczesnej polszczyźnie stosowanej w publikacjach” i red. Monika Jagielska (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) „Nowe spojrzenie na zastosowanie i wykorzystanie grafiki w nowoczesnych gazetach akademickich”. Warsztat kreatywny pt. „Kierunki rozwoju wydawnictw akademickich” poprowadził prof. dr hab. inż. Leszek Chybowski. W tegorocznej konferencji wzięło udział 42 uczestników z 23 uczelni – przedstawicieli wydawnictw uczelnianych, pracowników działów promocji, rzeczników prasowych i redaktorów periodyków akademickich.
Oto lista uczelni, których pracownicy uczestniczyli w wydarzeniu: Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu, Uniwersytet Morski w Gdyni, Politechnika Poznańska, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Politechnika Lubelska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Szczeciński, Politechnika Morska w Szczecinie, Akademia Kaliska, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Krakowska, Politechnika Częstochowska.
Przekrój profilowy uczelni, których przedstawiciele wzięli udział w konferencji, był więc w tym roku wyjątkowo szeroki, jednak – jak się okazało podczas dyskusji – problemy wydawców czasopism akademickich są często podobne. Miejmy nadzieję, że choć część z wypracowanych podczas wydarzenia pomysłów oraz pozyskanej wiedzy i doświadczeń zostanie wdrożona w codziennej działalności. Kolejna konferencja już za rok. Informacje o organizatorze, miejscu i czasie przyszłorocznego wydarzenia zostaną zapewne opublikowane w mediach niedługo, na co czekamy.