Praca zbiorowa pod kierunkiem Stanisława Marka, Wyższa Szkoła Morska w Szczecinie
Recenzenci:
Prof. dr hab. Władysław Janasz
Rok wydania: 1991
120 s., B5, oprawa miękka
W warunkach ograniczonych możliwości prowadzenia rachunku ekonomicznego w skali mikroekonomicznej wynikających ze znacznego odchylania się cen od ich wartości, praktyka gospodarcza wykazywała zapotrzebowanie na badania w skali makroekonomicznej.
Badania ekonomicznej efektywności produkcji zwierzęcych towarów białkowych dowiodło, że w skali makroekonomicznej możliwe było określenie poziomu jednostkowych kosztów produkcji w analizowanym okresie.
Podstawą badania jednostkowych kosztów produkcji zwierzęcych towarów białkowych było wyrażenie różnorodnych produktów w naturalnych jednostkach umownych. Wyrażenie zwierzęcych towarów białkowych w naturalnych jednostkach umownych oraz przypisanie im określonych kosztów produkcji nastręczyło szereg problemów metodologiczno-obliczeniowych. Przyjęte założenia metodologiczne, czyli tzw. praktyczna identyfikacja mieszczą się w logicznie uzasadnionych granicach. Granice te określone zostały z jednej strony przez analizę logiczną, a z drugiej przez materiał empiryczny niezbędny do przeprowadzenia obliczeń.